Dienos archyvas: 2015 spalio 7

Alantoje elektra – iš … mėšlo?

Ar žinojote, kad elektros energiją galima pagaminti iš žolės, pieno, mėsos ir netgi mėšlo? Apie tai, kaip buitinės maisto atliekos gali virsti šviesa ir šiluma, spalio 6 d. Joniškio M-DC dešimtokams  papasakojo Alantos technologijos ir verslo mokyklos biodujų jėgainės operatorius P. Zenevičius, tapęs netradicinės pamokos (geografijos pamoką „Atsinaujinantys energijos šaltiniai Lietuvoje“ organizavo mokytoja V.Ilgevičienė) mokytoju. Jis parodė pirmosios Lietuvoje biodujų jėgainės įrenginius, išsamiai papasakojo apie biodujų iš žolės siloso, mėšlo, mėsos perdirbimo cecho atliekų ir kitų skaidžių medžiagų gamybos procesą bei parodė akivaizdžią tokios energijos naudą. Pasirodo, jėgainės gaminamos elektros energijos pakanka ne tik trims dideliems mokymo pasatams apšviesti ir šildyti, bet dar ir lieka, o jėgainė dirba netgi ne visu pajėgumu!

Po netradicinės pamokos Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktoriaus pavaduotojas S.Skebas dešimtokams surengė ekskursiją po mokomąsias gamybines patalpas, kuriose mokiniai apžiūrėjo modernią mokomąją žemės ūkio techniką, pamatė, kokiose aplinkose mokosi būsimieji staliai, tekintojai ir automechanikai.

Alantos TVM karjeros koordinatorė R.Dikinienė supažindino su profesijomis, kurių galima įgyti šioje mokykloje pabaigus pagrindinę, pavedžiojo po klases ir kitas mokymo erdves, moksleivių bendrabutį. Man, kaip dešimtokų auklėtojai, buvo svarbu parodyti auklėtiniams tolesnio mokymosi, kuris nereikalauja daug išlaidų, galimybes: modernią mokymo bazę turinti  Alantos TVM yra artimiausia mokykla mūsų krašto vaikams, be to, absoliučiai visi mokiniai gali apsigyventi nebrangiame bendrabutyje, moksleiviams mokamos stipendijos ir, kaip sakė karjeros koordinatorė, praktiškai visi bent kartą yra išvažiavę mokytis į užsienį pagal Erasmus + programą. Kad ši mokykla darosi vis parauklesnė, įrodytų ir tas faktas, kad iš devynių praėjusios mano laidos dešimtokų, net 4 sėkmingai baigė Alantos TVM.

R. Andrukonienė

Pamoka mokytojams

Tarptautinės Mokytojo dienos proga Joniškio M-DC dešimtokai mielai ėmėsi pavaduoti  mokytojų pamokas, kol šie sugrįš iš savo pamokos. O netradicinė pamoka mokytojams vyko Mindūnuose, Molėtų krašto amatų centre. Muziejininkė-etnografė Nijolė Aleinikovienė papasakojo visokių įdomių dalykų apie vaško vertę ir panaudojimą senais laikais, parodė ir pasiūlė patiems pasimokyti lieti tradicines žvakes, susukti žvakelę iš korio formos vaško lakšto bei pasigaminti dekoratyvinę žuvies formos žvakutę. Apsidžiaugėme sužinoję,  jog formas šioms žvakutėms pagamino mūsų kraštietis ir buvęs mokinys Vidas Steponavičius. Muziejininkė Erika Andrukonienė aprodė amatų centrą. Sužinojome, kad čia vykdoma net 17 skirtingų edukacijų: galima išmokti velti iš vilnos, karpyti dekoratyvinius karpinius, išmokti nusipinti bučių ar nerti tinklą, lipdyti iš molio, megzti riešines, pinti krepšius ir kt.

Mokytojai aplankė ir visai šalia Mindūnų išdygusį naują apžvalgos bokštą, drąsiausieji pasigrožėjo įspūdingais rytinių ežerų vaizdais iš bokšto apžvalgos aikštelės.

R. Andrukonienė